Alzheimerio ligos pakenkti smegenys,
 lyginant su sveikais
 

Alzheimerio ABC


Patarimai:  1-13 ] [ 14-34 ]

 

Keturioliktas patarimas


Jeigu raštelį su vardu ir telefonu ligonis išima, nenori nešiotis, reikia pagalvoti apie kitokius būdus. Gal tiktų plastikinė kortelė – gražiau atrodo. Gal metalinė grandinėlė ant rankos su išgraviruotomis koordinatėmis, susirgimo specifika. Gal galima prie rūbų prisiūti medžiagos gabalėlį su koordinatėmis?!

Penkioliktas patarimas

Patariama ligoniui dažniau pasiūlyti skysčių, duoti daugiau atsigerti

 

 

Dvidešimt penktas patarimas
 

Jeigu Jums labai bloga, prisiminkite, kada Jums buvo gera!

Prisiminkite ką nors labai gražaus!
Pažiūrėkite į gėlės žiedą ir pasidžiaukite jo tobulumu.
Atsiverskite mėgstamą knygą ir paskaitykite įdomią pastraipą!
Pasiimkite senas fotografijas ir mintimis nusikelkite į ankstesnius laikus.

 

Rugsėjo 21-oji –
Tarptautinė Alzheimerio diena.
 
 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   
   
   

Atnaujinta 2014.02.18

Psl. 14

 

Šešioliktas patarimas


Jei ligonis neramus, duokite valerijono ar kitokių raminančių arbatų.

Septynioliktas patarimas


Ligonis gali pradėti bijoti tamsos, bet nedrįsti to pasakyti. Jūs galite pastebėti, kad nakčiai jis neišjungia šviesos. Ir tegul. Įrenkite mažą lempelę prie lovos, kantriai pamokykite ją įjungti ir išjungti.

Aštuonioliktas patarimas


Ligoniai gali prarasti alkio arba sotumo jausmą. Jūs turėtumėte pasirūpinti, kad ligonis laiku ir pakankamai pavalgytų. Ligonis gali sakyti , kad nenori valgyti. Nesiginčykite ir neįrodinėkite, kad reikia! Tiesiog ramiai pakvieskite valgyti. Jei piktai atsisako, palaukite kelias minutes ir vėl lyg niekur nieko pakvieskite.

Devynioliktas patarimas


Jeigu Jūsų slaugomas žmogus pats pasigamina valgyti – labai gerai. Pasistenkite, kad jis kuo ilgiau neprarastų šių įgūdžių! Pasirūpinkite, kad jis tai daryti galėtų saugiai.

Dvidešimtas patarimas
 

Nedarykite visko už ligonį!
Gal Jums atrodys, kad taip lengviau ir greičiau, bet tai labai blogas supratimas. Apsiginkluokite kantrybe ir kiek galėdamas “šalčiau” stebėkite, kaip ligonis nors ir labai iš lėto atlieka savo įprastus kasdienius darbus: prausiasi, apsirengia, nusirengia, pasidaro valgyti, įsipila arbatos, skuta bulves, plauna indus ir t. t. Kai reikia, ramiu tonu patarkite ar paraginkite.

Dvidešimt pirmas patarimas
 

Pasistenkite neįžeisti ligonio savigarbos: nekalbėkite jam girdint apie jį kaip nieko nesugebantį, neleiskite pasijusti našta. Jei ligonis jausis gerbiamas ir mylimas, slaugytojui bus daug lengviau su juo bendrauti ir susitarti. Kebliose situacijose dažnai gelbsti humoras.

Dvidešimt antras patarimas
 

Dažnai ligonis turi kokį nors mėgstamą daiktą (minkštą žaislą, pagalvėlę, savo jauno arba savo tėvų nuotrauką), skanumyną (obuolys, arbata, medus), užsiėmimą (vartyti albumą, klausytis kokios nors muzikos, megzti). Pasinaudokite jo pomėgiais jam užimti ar nuraminti.

Dvidešimt ketvirtas patarimas


Geriau atvirai pasakykite šeimos draugams ir kaimynams, kokia liga susirgo Jūsų artimasis. Tuomet galėsite toliau su jais bendrauti, neužsidarysite su savo ligoniu tarp keturių sienų. Tegul kuo daugiau žmonių sužino, kad Alzheimerio liga nėra psichikos liga, kad ja susirgti gali bet kuris iš mūsų, kad ji nėra kokia gėda, o tik didelė problema.

 

Dvidešimt šeštas patarimas

 

Ieškokite žmonių kurie turi tokių pat problemų. Tik pasikalbėję su jais, pasitarę, Jūs lengviau ištversite savo problemas ir vargus.

Dvidešimt septintas patarimas – jį galėtumėm kartoti ir kartoti


Nesiginčykite! Neįrodinėkite! Nesinervinkite!

Dvidešimt aštuntas patarimas 


Ligoniui gali pasidaryti sunku kalbėti, rasti tinkamų žodžių. Gali beveik visai nustoti suprantamai kalbėti. Nusiraminkite ir paguoskite ligonį. Tai ligos simptomas. Kalbėkite su juo, kalbinkite, tik nesinervinkite.

Dvidešimt devintas patarimas 


Jeigu ligonis ilgai valgo – tegul. Neskubinkite jo. Mandagumas, ramumas ir savitvarda – Jūsų jėga!

Trisdešimtas patarimas


Ligonis labai ilgai rengiasi, kuičiasi, niurzga, kad jam sunku tai daryti – nekreipkite dėmesio. Tegul rengiasi nors dvi valandas! Jei niekur neskubate, darykite savo darbus ar išgerkite kavos, kad nukreiptumėte savo dėmesį.

Trisdešimt pirmas patarimas 


Ligonis gali būti nepatenkintas, kad Jūs kažkur išeinate. Nepasiduokit! Stenkitės nekreipti dėmesio. Neparodykite, kad dėl to labai kremtatės. Nesileiskite terorizuojami! Jei kelis kartus akivaizdžiai nusileisite, vėliau Jums bus tik sunkiau. Jeigu norite išeiti tik pasivaikščioti ir atsipūsti nuo kasdienės rutinos – nesakykite jam to. Sakykit, kad labai reikia į parduotuvę ar sumokėti mokesčius ir pan.

Trisdešimt antras patarimas 


Gal ligonį sudomintų kryžiažodžiai. Tai būtų labai gerai! Tegul sprendžia, galvoja.

Trisdešimt trečias patarimas
 

Ligonis gali skaityti vis tą patį žurnalą, knygą ar ką nors, prie ko Jis pripratęs. Neatimkite. Tegul skaito.

Trisdešimt ketvirtas patarimas


Nekeiskite ligoniui aplinkos. Net guldimas į ligoninę šiems ligoniams yra baisiausias stresas. Kai ligonis gulės ligoninėje, Jums tuo metu bus geriau, bet ligoniui sugrįžus Jūs turėsite problemų dvigubai daugiau.
 

 

 

 

© 2006-2014 m.